Cosmic Code (talk show) 23 Ocak Cumartesi akşamı Çiçek Bar'da


Satır içi resim 1'cosmic code' başlıklı talk show'um beklentilerimin ötesinde olumlu tepkilere neden olunca, yeni performansım için içerik hazırlıklarına başlayıverdim vakit geçirmeksizin.

23 Ocak gecesi gerçekleştirdiğim performansı bir hatırlayalım diyorum:

'23 Ocak 2016, Cumartesi gecesi, 20.00 - 21.00 saatleri arasında, Taksim'deki Sinema Sevenler Derneği'nde (Çiçek Bar & Restaurant) Cosmic Code başlıklı bir performans sergileyeceğim (i).

Bahse konu performansımla, talk show alanında Türkiye Toplumsal Formasyonunda daha önce çok da denenmemiş olduğunu sandığım farklı bir içeriği sahnelemeye; daha önce kullanılmamış, izlenmemiş olduğunu düşündüğüm yeni bir yolu / kulvarı açmaya çalışıyorum. 

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu performansın hazırlığı sırasında, Kartacalı büyük asker ve devlet adamı Hannibal'ın o immortal maximi, kelimenin gerçek anlamıyla, rehberim oldu:

'Ya bir yol bulacağım, ya da bir yol yapacağım!'

İnsanlarla paylaşmak istediğim içerik ülkemizdeki, her biri alanında marka olmuş başarılı performans sanatçılarının hiçbirisi, ne Cem Yılmaz (güldüren adam), ne Ata Demirer (eğlendiren adam) ve ne de Sunay Akın (öğreten adam) tarafından sahnelenmedi şimdiye değin. Hannibal'in yukarıya aldığım ölümsüz mottosuna riayet ettim ve insanlarla paylaşmayı düşündüğüm içeriği sahneleyebileceğim yeni bir yol açmaya karar verdim. Daha önce denenmemiş, kullanılmamış ve çiğnenmemiş bir güzergâh olacaktı performansımın içeriğinin ve üslûbunun referans verdiği antite.

Metafizik, insanın Cosmos'daki yeri, psikoloji, antropoloji, zooloji, entemoloji, insan ilişkileri, seyirlik sporlar, futbol, erkekler ve kadınlar, müzik tarihi, popüler müzik, elit müzik, kozmoloji, geyik muhabbeti, aşk ve seks, sadakat ve ihanet, cesaret ve korkaklık, Doğu vs. Batı, hüsn-ü hat, ebru, çini, minyatür, medeniyet tarihi, askeri tarih, teoloji, mantık, matematik, sanat tarihi, sahne performansları, uluslararası politika, iktisat, görelilik teorileri, kuantum mekaniği, müzik, çizgi roman, çizgi film, sinema, tiyatro, okültizm, esoterizm, para-normal olgular, tiyatro, resim, heykel, mimari, botanik, viroloji, ufoloji, tıb tarihi ve deontolojisi, eczacılık ve ilaç endüstrisi, alternatif tedaviler, bilişim ve iletişim, yapay zekâ, nano teknoloji, robotik, dünya dışı yaşam, paralel evrenler, paradokslar, felsefe tarihi, dil felsefesi, modernizm, postmodernizm, post-postmodernizm, fotoğraf, sicim teorisi, karikatür, gravür, uzayın kolonize edilmesi, komplolar, yeme - içme kültürü, koleksiyon ve koleksiyonerlik, okumak, yazmak, sohbet etmek,.....ve daha (an itibarıyla aklıma gelmeyen) sayamadığım diğer yüzlerce alana / disipline dair olan şeyler arasında (pek de alışık olunmadık) bağlantılar kurarak muhatabımı şaşırtmayı ve farklı açılardan bakarak düşündürtmeyi hedeflediğim performansımın, muhatabını yoracak ve sıkacak kadar uzun olmaması, öte yandan da, burada vaat ettiğim içeriğin hakkını verebilmeme yetecek süreye de sahip olması gerekmekte.

Çiçek Bar yönetimince, zaman akışı içerisinde, bana verilen bir saatte, bu işin altından kalkmam gerekiyor anlayacağınız.

En zorlu ve uzun yolculuklar bile atılan minicik bir ilk adımla başlar. 

O adımı, performansıma hazırlandığım geçtiğimiz günlerde çoktan attım ben.

Yukarıdaki türden bir etkinliğe kendisini yakın hissedenlerin, 23 Ocak Cumartesi gecesi Çiçek Bar'da olmalarını öneririm (ii), (iii).

dipnot:
(i): Çiçek Bar'a erişim için bknz: 
https://www.google.com.tr/maps/place/%C3%87i%C3%A7ek+Bar/@41.0354047,28.9820252,17z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0xbce853d68593f2c4
(ii): Cosmic Code talk show serisinin ikincisini 13 Şubat 2016, Cumartesi akşamı, 20.15 - 21.15 saatleri arasında yine Çiçek Bar'da sahnelemiştim. Buna dair bilgi için bknz.
http://ziyaversencan.blogspot.com.tr/2016/01/cocmic-code-2-elmann-kadnn-101in.html
(iii): Bu serinin son performansı 27 Şubat 2016, Cumartesi akşamı, yine Çiçek Bar'da sahnelenecek. Bilgi için bknz.
http://ziyaversencan.blogspot.com.tr/2016/02/cosmic-code-3-final-episode-aklmz-alan_24.htmlHiç yorum yok:

Yorum Gönder