Murat Erşen 'Türkiye'de felsefe yayıncılığı ve çeviri sorunları' sohbetiyle 28 Mart'ta Gezegen Sahaf'ta1 - Murat Erşen'in 'Türkiye'de felsefe yayıncılığı ve çeviri sorunları' sohbeti

Gezegen Sahaf Sohbeti'nin 28 Mart 2015, Cumartesi günü yapılacak olan onyedincisinin 
konuşmacısı felsefeci, çevirmen, editör Murat Erşen. Murat Erşen, 21 Mart'ta Ahmet Soysal'ın gerçekleştirdiği 'Türkçe felsefe' sohbetini tematik olarak tamamlayan mahiyette bir konuşma yapacak: 'Türkiye'de felsefe yayıncılığı ve çeviri sorunları'.

2 – Murat Erşen kimdir?
Murat Erşen (d. 1976) felsefeci, çevirmen ve editördür. İktisat lisans eğitimini 9 Eylül Üniversitesi'nde; felsefe lisans ve lisansüstü eğitimini ise Strasbourg 2 Marc Bloch Üniversitesi'nde (Fransa, 2002 - 2007) tamamlayan Murat Erşen halen Galatasaray Üniversite'sinde felsefe eğitimini sürdürmektedir.

MonoKL kültür hareketinin nüvesini oluşturan yayınevinin kuruluşunda yer alan Erşen, sayısı onu geçen yayıncı için Fransızca ve İngilizceden kırka yakın kitap çevirmesinin yanı sıra, pek çok felsefe ve edebiyat yapıtını da yayına hazırladı. İstanbul'da çeşitli üniversitelerde dönem dönem misafir öğretim görevlisi olarak dersler veren Murat Erşen, halen MonoKL yayınlarında editörlük ve başka yayınevleri için de çeviri ve danışmanlık faaliyetlerine devam etmektedir. 

Çevirdiği bazı isimler: Alain Badiou, Jean-Luc Nancy, Jacques Lacan, Leo Strauss, Jean-Luc Marion, Maurizio Lazzarato, Pierre Bourdieu, Spinoza, Descartes, Luc Ferry, Oscar Wide, Marguerite Duras, Marcel Proust. 

Yayına hazırladığı bazı isimler: Giorgio Agamben, Maurice Blanchot, Antonio Negri, Vladimir Jankelevitch.

Gezegen Sahaf Kitap Müzayedelerinin müdavimlerinden olan Murat Erşen, başta felsefe ve edebiyat olmak üzere, ilgi alanlarına giren eserlerde gerçekleştirdiği alımlarıyla arşivini muntazam bir şekilde zenginleştirmeye devam etmektedir (i).

3 - 28 Mart 2015 etkinliğinin zaman plânlaması:

Etkinliğimizin zaman akışı şu şekilde cereyan edecektir:

13.00 - 14.00: Murat Erşen'in 'Türkiye'de felsefe yayıncılığı ve çeviri sorunları' sohbeti.
14.00 - 14.10: Ara.
14.10 - 18.30: Çoğunlukla bir liradan başlayan açılış bedelleriyle 
müzayedesi gerçekleştirilecek olan eserlerin açık arttırmaya sunularak balotajlarının gerçekleştirilmesi. 

'Okumadan, araştırmadan, paylaşmadan, özellikle de sohbet etmeden yaşayamam!' 

diyenlerdenseniz; 28 Mart 2015, Cumartesi günü Gezegen Sahaf'ta Murat Erşen'in gerçekleştireceği sohbetle, onun hemen ardından yapılacak olan kitap müzayedesinin, 
sizin için anlamlı bir tercih ve adeta biçilmiş bir kaftan olduğunu söylemek doğru olacaktır (ii).

Etkinliğin adresi:
Gezegen Sahaf; Meşrutiyet Caddesi, Aslı Han Sahaflar Çarşısı, Galatasaray, Beyoğlu, İstanbul. 
İletişim için: Kerime  Yardımcı: 0 212 293 94 87, Sedat Yardımcı: 0 544 786 12 92

dipnotlar:

(i): Murat Erşen'in çevirdiği kitapların bazıları için bknz.
http://www.idefix.com/kitap/yazar_index.asp?harf=M
(ii): Gezegen Sahaf sohbetlerinin hepsi çok hoştu. Ama, bazıları adeta 'immortal'di. Bunlardan birisinin anons metni için bknz. 
http://ziyaversencan.blogspot.com.tr/2015/02/besir-ayvazoglu-asaf-halet-celebi.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder