Bu Pazar İstanbul'da kar, Tophane'de kitap müzayedesi ve sohbeti var

antiquarian books ile ilgili görsel sonucu

Beklenen İstanbul karı geldi; ya da, İstanbul beklediği karla kucaklaştı.

Yukarıdaki cümle, bir edebi retoriğin parçası imiş gibi dursa da; esasen literatür bağlamında imâ, iddia ve işaret ettiği anlam dairesinin ötesindeki sorunlara gönderme yapmakta. Zirâ, son birkaç on yıl boyunca İstanbul'un karla buluşması, esasen 'İstanbul'un karla imtihanı' şeklinde tecelli etmiştir ne yazık ki. 

Bu ise bizzatihi problem demektir. İstanbulluların kolaylıkla teslim edecekleri üzere, durum, an itibarıyla ve özetle, şudur: 
antiquarian books ile ilgili görsel sonucuantiquarian books ile ilgili görsel sonucu


Geldi 'Kar Mareşal' ve gene bozuldu biz İstanbulinin (İstanbulluların) kimyası, hayat pratikleri ve de komforu (http://ziyaversencan.blogspot.com.tr/2017/01/6-ocak-2017-istanbul-kar-ve-elhan-sita.html).

Özetle ve ezcümle hava soğuk, kar ise, şiddetini azaltsa da, yağmaya devam ediyor.

Bu arada, her Pazar Tophane'de gerçekleştirdiğimiz kitap müzayedesi, kitabiyat sohbeti ve kültür performansının mottosu, özeti, temel savı neydi, bir hatırlayalım isterseniz:

'İnsan okur! Çünkü insan okuyan bir varlıktır; okuya(bile)n yegâne antiteyiz biz! (http://ziyaversencan.blogspot.com.tr/2016/12/insan-okur-pazar-1400de-beyoglu.html).'

İmdi, bu koşullarda, bu ahval ve şeraitte, bu halde, ya da 'o halde', 8 Ocak Pazar gününü değerlendirmek noktasında biz kitapseverlerin önünde oldukça kuvvetli bir seçenek, hatta, kallavi bir imkân durmakta:
İlgili resim

8 Ocak Pazar günü 14.00 - 20.30 saatleri arasında yapılacak olan geleneksel kitap müzayedesi ve kültür muhabbetinin parçası olmak.

Evet, İstanbul soğuk ama;
müzayede salonumuz sıcak, sıcacık, hatta sımsıcacık;
dostluklar sağlam, sahici ve kalıcı;
kitaplar çok sıra dışı ve gerçekten de heyecan verici;
çay, kahve, tatlı ve tuzlu ikramlarda dur durak ve hudut ve limit yok;
muhabbet gani, sohbet ise kallavi!

Ey kitap dostu, ey 'okumadan, araştırmadan, paylaşmadan, kütüphane kurmadan, hele de sohbetsiz yapamam!' diyen değerli bibliyofil; 

bu Pazar da Tophane'deki mezkûr faaliyete; onu birlikte gerçekleştirmek, el birliğiyle kotarmak ve beraberce eylemek üzere bekleniyorsunuz efendim, görüş(ebil)mek ümidiyle efendim. 
antiquarian books ile ilgili görsel sonucu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder