İbn-i Sîna, Canonis Medicinae, Roma, 1593
İbn-i Sina ya da tam ismiyle söyleyecek olursak Abū ʿAlī al-Ḥusayn ibn ʿAbd Allāh ibn Al-Hasan ibn Ali ibn Sīnā (980 Buhara - 1037, Hamedan) sadece İslâm aleminin değil, bütün insanlık camiasının en büyük tabip, eczacı, fizikçi, filozof ve yazarlarındandı. Batı Dünyasında Avicenna diye bilinen İbni Sina'nın asırlar boyunca hem Doğuda ve hem de Batıda ders kitabı olarak okutulan El-Kanun fi't-Tıb (Tıpta Kanun) kitabının Latinceye yapılmış 10 çevirisi mevcuttur. Bunlardan 1593'de Roma'da yapılan bir çeviriye ait çok nadir bir nüshanın görselini paylaştım yukarıda.

ibni sina ile ilgili görsel sonucuibni sina eserleri ile ilgili görsel sonucu


Bu Latince baskının künyesi şöyle:

'Avicenna, Libri V. canonis medicinae Abu Ali principis filii Sinae, alias corrupt. Avicennae quibus additi sunt in fine physicae et metaphysicae Arabice nunc primum impressi, Roma 1593'(i).

Litera Yayınları hayırlı bir işe girişerek İbni Sina külliyatını basmaya başladı (ii). İnsanlık aleminin bu büyük evlâdının doğumunun bininci yılı vesilesiyle Türk Tarih Kurumu tarafından 1984'de ilk baskısı yapılan ve kelimenin hakiki manasıyla 'ağyarını mâni, efradını câmi' anlayışıyla tertiplenmiş bir yapıt olan 'İbn Sina Doğumunun Bininci Yılı Armağanı' kitabının, konuyla ilgilenenler için vazgeçil(e)mez bir kaynak olduğunu hatırlatayım (iii).

Konuya dair daha ileri okuma ve araştırma yapmak isteyenler için ilgili maddeleriyle Türkiye Diyanet Vakfı'nın yayınladığı İslâm Ansiklopedisi ve çok nadir olduğu için ancak kütüphanelerde bulunabilen 'İbni Sina, şahsiyeti ve eserleri hakkında tetkikler, 900.üncü ölüm yıldönümü armağanı (TTK, 1937) mutlaka başvurulması gereken kaynakların başında gelmektedir (iv).

dipnotlar:
(i): Yukarıdaki görsele ve künye bilgilerine erişmemi sağlayan Twitter kulanıcısı Akın Kahraman'a teşekkür ederim. Kaynak için bknz. 
https://twitter.com/linaadali/status/852214841502728192/photo/1
(ii): Litera Yayınları'nın bastığı İbni Sina eserleri için bknz.
***http://www.idefix.com/Kitap/Kitabus-Sifa-Kategoriler/Ibni-Sina/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000320958

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder